Zastosowanie sprzetow pneumatycznych: Sprezarka

Jednym z podstawowych i najczęściej stosowanych rodzajów sprzętów pneumatycznych okazuje się sprężarka. Jest to specjalistyczny model maszyny energetycznej, który ma na celu podwyższać ciśnienie gazu. Ponadto sprężarka może także odpowiadać za wymuszenie przepływu ciśnienia gazu. Jest w tym przypadku znacząco niższe ciśnienie ssawne występujące w sprężarce niż tradycyjne ciśnienie atmosferyczne.

Wszystko po to, aby udało się zachować w maszynie możliwość ssania. Ponadto ciśnienie tłoczne czyli pt jest natomiast dużo wyższe niż ciśnienie atmosferyczne. W zakresie sprężarek wyróżnia się rzecz jasna całą masę rozlicznych rodzajów tego typu sprzętu pneumatycznego, które są zróżnicowane ze względu na szereg rozmaitych czynników i kryteriów.

I tak wyróżnia się sprężarki, które mają ciśnienie ps niższe a pt zaledwie nieco wyższe niż ciśnienie atmosferyczne i wtedy mowa o szeroko stosowanych pompach próżniowych. Jeżeli chodzi o sam typ pracy i funkcjonowania sprężarki, to maszyny te pracują poprzez produkcję sporej ilości ciepła. W ten sposób ciepło tak wytwarzane musi zostać odprowadzane. Konstrukcja układów chłodzenia jest zbliżona do konstrukcji układów chłodzenia standardowych motorów napędzających w typie spalinowym.

– autor artykułu