Pneumatyka – ogolne informacje: Historia silnikow pneumatycznych

Pneumatyka – ogolne informacje: Historia silnikow pneumatycznych nie tylko tlenu znajdującego się
Pobrano z http://www.scigacz.pl/cache/imgs/_w306/gallery/publikacje/Silniki_pneumatyczne_czyli_dwa_kola_wiatrem_pedzone/_silnik_pneumatyczny-koncepcja.jpg

Pneumatyka nie jest dziedziną wiedzy, która odznaczałaby się stosunkowo krótką historią swego funkcjonowania. W zakresie tej nauki opracowano szereg rozlicznych urządzeń technicznych, do których warto zaliczyć między innymi silniki pneumatyczne. Są to motory napędzające, jakie wykorzystują jako swoisty nośnik mocy i energii nic innego jak naturalne powietrze. Oczywiście istnieje także spora grupa takich motorów napędzających, jakie umożliwiają wykorzystanie także innych gazów a nie tylko tlenu znajdującego się w powietrzu.

Co do zakresu historycznego działania opisywanych tu silników pneumatycznych warto zwrócić uwagę kwas hialuronowy gdańsk na to, iż po raz pierwszy ten model maszyn został opracowany w dziewiętnastym stuleciu. Wtedy doszło do rozwoju rozmaitych dziedzin konstrukcyjnych, do czego przyczyniły się w znaczącym stopniu pomysły wykreowane przez Ludwika Mękarskiego. Silniki pneumatyczne wówczas bardzo dobrze nadawały się między innymi w napędzie środków transportu zbiorowego – były wykorzystywane do napędu tramwajów, jak także do zasilania lokomotyw w kopalniach. Ogólnie są one nadal stosowane i to bardzo szeroko ro rozruchu silników spalinowych, zwłaszcza w wyścigowych pojazdach motoryzacyjnych.

Jeżeli natomiast mowa o niewielkich gabarytowo, ale zaawansowanych technicznie silnikach napędzających, bazujących na energii pozyskiwanej z powietrza, to zwłaszcza wyszczególnić należy w tej kwestii użycie tychże modeli do napędu narzędzi ręcznych. W związku z tym pneumatyka jest doskonale wykorzystywana w produkcji oraz pracy takich sprzętów budowlano-remontowych jak między innymi różnorodne wkrętarki, wiertarki, młoty udarowe, szlifierki, klucze itd.

Warto wiedzieć, że silnik pneumatyczny wynalazł w 1991 roku Guy Negre, który stworzył maszynę z podwójnym zasilaniem. Jednakże jako pierwszego konstruktora tego typu maszyn uznaje się Dennisa Lee, który wypuścił owy produkt na rynek, reklamując go bardzo szeroko w 1988. Wystarczyło kilkanaście lat, aby rozwinięto ten dział technologii do tego stopnia, że dziś można mówić o silnikach pneumatycznych niesamowicie silnie rozbudowanych, które są bardzo sprawdzonym elementem, niezawodnym w swej pracy.

– autor artykułu